Vodič kroz Zakon o unutrašnjoj trgovini
Odgovori na najčešće postavljena pitanja:
- Da li trgovci imaju šest mjeseci prilagodbe na ‘neradnu nedjelju’ ?
Odgovor: NE ( U „Službenim novinama FBiH“ broj 87/24 od 06.11.2024. godine objavljen je Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH. Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenim novinama FBiH“, tj. 14.11.2024. godine.
Radi pojašnjenja u primjeni određenih odredbi Zakona, obavještavamo vas o sljedećem:
Članom 18. Zakona propisano je da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično, a koje trgovac samostalno raspoređuje i da su prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i u dane praznika. Nadalje, Zakonom su taksativno navedeni izuzeci od primjene naprijed citirane odredbe.
Članom 131. Zakona, koji se odnosi na donošenje podzakonskih akata u vezi primjene Zakona i dužnost usklađivanja sa podzakonskim aktima, propisano je:
(1) Federalni ministar trgovine će donijeti podzakonske akte na osnovu ovlaštenja iz ovog zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
(2) Trgovci su dužni uskladiti rad i poslovanje u skladu sa ovim zakonom u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu propisa iz stava (1) ovog člana.
Dakle, kako Zakonom o unutrašnjoj trgovini nije predviđeno donošenje podzakonskih akata u vezi radnog vremena, tj. primjene člana 18. Zakona, tako se odredbe ovog člana počinju primjenjivati idućeg dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 15.11.2024. godine. Samim tim, prva neradna nedjelja je 17.11.2024. godine. )
- Da li će trgovački radnici raditi nedjeljom iako su trgovine zatvorene (npr. u skladištima )?
Odgovor: NE ( U vrijeme kada su zatvoreni trgovački objekti, neće raditi ni trgovački radnici u tim trgovina. Napominjemo da se radno vrijeme radnika od 40 sati sedmično ne mijenja ovim zakonom. )
- Da li se neradna nedjelja i neradni praznici odnose i na trgovine poput mesnica, prodavnica namještaja, bijele tehnike?
Odgovor: DA ( Prema Standardnoj kvalifikaciji djelatnosti, šifre od 45 do 47 obuhvaćene su članom 18. koji regulira radno vrijeme trgovina. )
-
Da li je apotekama dozvoljen rad nedjeljom?
Odgovor: DA ( ukoliko je to posebnim propisom propisano )
Naime, apotekarska djelatnost je regulisana Zakonom o apotekarskoj djelatnosti FBiH („Službene novine FBiH“ broj 40/10), Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima („Službene novine FBiH“ broj 58/08), Zakonom o zdravstvenoj zaštiti FBiH („Službene novine FBiH“ broj 46/10 i 75/13), kao i relevantnim kantonalnim propisima, koji crpe svoju pravnu snagu iz naprijed citiranih zakona.
Slijedom naprijed navedenog, pojašnjavamo da zakoni koji regulišu specifičnu oblast apotekarske djelatnosti predstavljaju posebne propise, tj. lex specialis u odnosu na Zakon o unutrašnjoj trgovini.
U skladu sa maksimom lex specialis derogat legi generali, ukoliko je neko pitanje (poput pitanja radnog vremena u konkretnom slučaju) drugačije normirano posebnim propisom, u odnosu na generalno pravilo, prednost ima posebni propis. Kako je Zakonom o apotekarskoj djelatnosti propisano da se pitanje radnog vremena uređuje podzakonskim aktima koje donose kantonalni ministri zdravstva, tj. ukoliko je u skladu sa posebnim propisom nekoj apoteci dozvoljen rad nedjeljom (npr. u rješenju nadležnog organa navedeno je da apoteka radi nedjeljom), na njih se ne primjenjuju odredbe člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini.
- Da li je članom 99. zabranjeno davanje popusta za plaćanje gotovinom?
Odgovor: DA ( Članom 99. stavom 4. i 5. izjednačava se kartično i jednokratno gotovinsko plaćanje. Vrsta i način plaćanja u maloprodaji ne smije uticati na krajnju cijenu računa koja se naplaćuje od kupca. )
- Da li je trgovac dužan da zaokruži maloprodajnu cijenu proizvoda?
Odgovor: NE ( Cijene pojedinačnih artikala ne moraju biti zaokružene na apone u opticaju. Naime, članom 97. predviđeno je da se zaokružuje ukupan iznos prilikom naplate računa koji kupac plaća u gotovini, a u skladu sa Smjernicama o zaokruživanju iznosa za plaćanje u gotovinskom platnom prometu Centralne banke BiH. )
- Da li se penzioneri mogu registrovati kao „trgovac pojedinac“?
Odgovor: DA ( Članom 80. i 81. propisano je između ostalog da se penzioneri mogu registrirati kao trgovci pojedinci. )
- Da li lokalne zajednice mogu pojedinačno i samostalno da proglase radnu nedjelju i rad praznicima?
Odgovor: NE ( U izuzetnim slučajevima lokalne zajednice mogu uputiti prijedlog da nedjelje i/ili praznici budu rani dani trgovačkih objekata na njihovom teritoriji (trajno ili na određeni period). Zahtjev će podnositi putem Općinskih/Gradskih vijeća Federalnom ministarstvu trgovine, a konačnu odluku o izuzeću donosi Vlada FBiH u skladu sa stavom 10. i 11. člana 18. Zakona. )
- Da li su trgovci koji trguju putem e-platformi obuhvaćeni ovim zakonom?
Odgovor: DA ( Članom 50. jasno je definisana prodaja na daljinu i elektronska trgovina kao zasebna vrsta trgovine na daljinu, a stavom 2. propisano je da prodaju na daljinu, a samim time i e-trgovinu može da obavlja samo trgovac koji se registrovao za tu vrstu trgovine. )
- Da li trgovci koji prodaju putem e-platformi moraju imati zasebno skladište?
Odgovor: NE ( Članom 50. stav 3. propisano je da za obavljanje djelatnosti prodaje na daljinu trgovac mora obezbijediti poslovni, prostor za obavljanje administrativnih poslova, odgovarajuće skladište za robu koju prodaje i odgovarajući prostor za higijensko-sanitarne potrebe. )
Članom 50. stav 7. i 8. definisano je:
- Elektronska trgovina se obavlja kao:
- prodaja robe, odnosno usluga preko elektronske prodavnice (osnovni oblik elektronske trgovine),
- prodaja robe, odnosno usluga preko elektronske platforme koja povezuje trgovce i potrošače (prodaja preko „e-commerce“ platforme),
- prodaja robe preko elektronske prodavnice ili preko elektronske platforme, pri čemu trgovac nema robu u svojoj zalihi nego je, u svoje ime i za svoj račun, naručuje od treće strane, proizvođača ili trgovca sa kojim ima sklopljen ugovor o saradnji/nabavci, koji robu direktno isporučuje potrošaču (engl. „dropshipping“).
- Trgovac koji obavlja djelatnost trgovine na daljinu na način iz stava (7) tačka c) ovog člana ne mora imati odgovarajuće skladište iz stava (3) ovog člana.
- Da li je ovim zakonom predviđeno uvođenje samouslužnog točenja goriva na benzinskim pumpama?
Odgovor: DA ( Članom 38. stavom 2. definisano je samouslužno točenje goriva i automatsko plaćanje. )